STANISLAV MALÝ

(1888 – 1942)

Narodil se 29. 5. 1888 v Buštěhradu. Po absolvování učitelského ústavu působil od r. 1914 jako učitel na měšťanské škole v Mnichově Hradišti, kde vyučoval český a francouzský jazyk, dějepis a zeměpis. Zde se oženil s Annou Fritschovou. Společně pěstovali turistiku (prázdniny trávil s manželkou v zahraničí, odkud si přivážel cenné poznatky i mnoho fotografií a vlastních obrázků) a lyžování jako jedni z prvních obdivovatelů tohoto sportu. Aktivně se věnoval také hudbě a malování. Byl výborným houslistou a zpěvákem, členem místního sdružení orchestrálního a pěveckého. Byl členem a čelným představitelem Sokola, působil jako cvičitel, účastnil se sokolských sletů u nás i v Jugoslávii. Věnoval se též studiu jazyků, byl nadšeným propagátorem esperanta.

V říjnu 1941 byl jako zastupující starosta Sokola zatčen gestapem, odvezen do Terezína a odtud do Osvětimi, kde zemřel 22. března 1942.

V roce 1946 mu byl prezidentem republiky udělen in memoriam Československý válečný kříž 1939.

Zdroj: Muzeum města MH

Podporují nás :
Podporují  nás :

Národní sportovní agentura ČR - generální partner TJ SOKOL Mnichovo Hradiště prostřednictvím dotací Můj Klub 2022 a Provoz a údržba 2022

LION SPORT - Autorizovaný e-shop adidas, Reebok a Puma dodává již více jak 8 let volejbalovému oddílu sportovní obuv a oblečení.
Kontakty

tel. – 774665190

email: sokolmh@gmail.com